Antique Persian Bijar Rug 5x7, Allover Pattern, Hand Knotted Vintage Wool Tribal Oriental Carpet, Bidjar Rug, Red and Cream 5 x 7 ft, Handmade Rug

Antique Persian Bijar Rug 5x7, Allover Pattern, Hand Knotted Vintage Wool Tribal Oriental Carpet, Bidjar Rug, Red and Cream 5 x 7 ft, Handmade Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 7' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Bidjar Allover Pattern |
| SKU | 2301L010 |
| Rug Number | ET2006-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,900.00
-65%$1,900.00
$665.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 4' 9" x 7' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Bidjar Allover Pattern |
| SKU | 2301L010 |
| Rug Number | ET2006-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























