
Antique Persian Bidjar Rug 5x6, Navy Blue and Red, Persian Tribal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bijdar |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Red, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian Tribal |
| SKU | 2404L015 |
| Rug Number | CC3254-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some light wear, as to be expected for an antique item. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bijdar |
| Size (ft/inches) | 4' 7" x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Red, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian Tribal |
| SKU | 2404L015 |
| Rug Number | CC3254-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some light wear, as to be expected for an antique item. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























