
Antique Persian Bidjar Rug 4x5, Red and Blue, Hand Knotted Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 5' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2307L077 |
| Rug Number | ROB7708-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,499.00
-65%$4,499.00
$1,574.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 5' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2307L077 |
| Rug Number | ROB7708-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























