
Antique Navajo Rug 3.7 x 2.8, Red Ivory Blue, Zig Zag Pattern, Handmade, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Navajo Territories |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 2' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Ivory, Black, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Navajo |
| SKU | 2403L027 |
| Rug Number | TS3503-OF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Navajo Territories |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 2' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Ivory, Black, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Navajo |
| SKU | 2403L027 |
| Rug Number | TS3503-OF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























