Antique Navajo Rug 2x4, Collectible Native American Wool Handmade Rug, Ivory Black Red Gray, Vintage Navajo Textile

Antique Navajo Rug 2x4, Collectible Native American Wool Handmade Rug, Ivory Black Red Gray, Vintage Navajo Textile
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Red, Gray, Tan, Black | |
| Age | 1950s |
| Collection | American Navajo |
| SKU | 2306L151 |
| Rug Number | TED2255-KHR-SP |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Red, Gray, Tan, Black | |
| Age | 1950s |
| Collection | American Navajo |
| SKU | 2306L151 |
| Rug Number | TED2255-KHR-SP |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























