
Antique Karastan Rug 8.8 x 12 Lanamar Floral Ivory Kirman Wool Discontinued
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Blue, Pink | |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Floral Kirman |
| SKU | 2408L063 |
| Rug Number | MW2608-HA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has medium - low pile / some areas of wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,900.00
-65%$1,900.00
$665.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Blue, Pink | |
| Age | 1940s |
| Collection | Karastan Floral Kirman |
| SKU | 2408L063 |
| Rug Number | MW2608-HA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has medium - low pile / some areas of wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























