
Antique Karastan Rug 8.6 x 12, Wool Pile, Vintage Discontinued Karastan Sarouk Lanamar
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 6" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Magenta, Tan | Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Karastan Lanamar Sarouk |
| SKU | 2407L012 |
| Rug Number | ROB3257-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,250.00
-65%$3,250.00
$1,137.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 6" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Magenta, Tan | Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Karastan Lanamar Sarouk |
| SKU | 2407L012 |
| Rug Number | ROB3257-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























