
Antique Indian Kashmiri Shawl, Needlework, Signed By Masterweaver, Handmade, Rare
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Indian |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Red, Black, Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2309L072 |
| Rug Number | BRIM3009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a masterweaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Indian |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Red, Black, Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2309L072 |
| Rug Number | BRIM3009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a masterweaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























