
Antique Chinese Wool Rug 9x12, Light Brown and Navy Blue, Fete Peking Art Deco
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Brown, Navy Blue, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2405L039 |
| Rug Number | NIN7005-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,400.00
-65%$6,400.00
$2,240.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Brown, Navy Blue, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2405L039 |
| Rug Number | NIN7005-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























