
Antique Chinese Wool Rug 10x13, Large 1920s Peking Carpet, Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' 4" x 13' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Camel, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2309L021 |
| Rug Number | BRG9009-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,500.00
-65%$6,500.00
$2,275.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' 4" x 13' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Camel, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2309L021 |
| Rug Number | BRG9009-JM |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























