Antique Chinese Peking Rug 3x6, Beige and Dark Blue Hand Knotted Handmade Asian Oriental Carpet, Floral Vases, Vintage Wool Art Deco Rug

Antique Chinese Peking Rug 3x6, Beige and Dark Blue Hand Knotted Handmade Asian Oriental Carpet, Floral Vases, Vintage Wool Art Deco Rug
A Pretty Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Dark Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2212L015 |
| Rug Number | TS1002-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi antique Chinese wool rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Dark Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2212L015 |
| Rug Number | TS1002-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful semi antique Chinese wool rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium-low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























