HomeStore
Antique Chinese Peking Rug 3x5, Dark Blue Chinese Wool Rug 3 x 5, Animal Pictorials Deer Birds, Handmade Asian Oriental Chinese Carpet

1 / 12
Antique Chinese Peking Rug 3x5, Dark Blue Chinese Wool Rug 3 x 5, Animal Pictorials Deer Birds, Handmade Asian Oriental Chinese Carpet
A Pretty Vintage Hand-Knotted Antique Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Hand-Knotted Antique |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2304L065 |
| Rug Number | NIN3009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$805.00
Original: $2,300.00
-65%Antique Chinese Peking Rug 3x5, Dark Blue Chinese Wool Rug 3 x 5, Animal Pictorials Deer Birds, Handmade Asian Oriental Chinese Carpet—
$2,300.00
$805.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Hand-Knotted Antique Wool Chinese Peking Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Hand-Knotted Antique |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2304L065 |
| Rug Number | NIN3009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























