
Antique Chinese Fette Rug 3x6, Taupe, Handmade Wool Chinese Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Taupe | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Fette |
| SKU | 2311L039 |
| Rug Number | GEO1756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Taupe | |
| Age | 1940s |
| Collection | Chinese Fette |
| SKU | 2311L039 |
| Rug Number | GEO1756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























