Antique Caucasian Seychour Rug 3.7 x 5.5, Collectible Oriental Carpet, Navy Blue and Red, Fine Kuba Rug, Vintage Rug, Wool Hand Knotted Rug

Antique Caucasian Seychour Rug 3.7 x 5.5, Collectible Oriental Carpet, Navy Blue and Red, Fine Kuba Rug, Vintage Rug, Wool Hand Knotted Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Caucasian Seychor |
| SKU | 2209L012 |
| Rug Number | NIN3507-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian Seychour oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasus |
| Size (ft/inches) | 3' 7" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Caucasian Seychor |
| SKU | 2209L012 |
| Rug Number | NIN3507-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian Seychour oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























