Antique Caucasian Rug 4x5, Hand Knotted Handmade Shirvan Oriental Carpet, Ivory Red Rug Allover Pattern, Rare Wool Rug, Tribal Geometric Rug

Antique Caucasian Rug 4x5, Hand Knotted Handmade Shirvan Oriental Carpet, Ivory Red Rug Allover Pattern, Rare Wool Rug, Tribal Geometric Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Red, Black, Multicolor | Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2303L024 |
| Rug Number | ROB1759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian rug in very good condition considering age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile; some areas of low pile, as to be expected with age. New fringes added. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,999.00
-65%$1,999.00
$699.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 3' 8" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Red, Black, Multicolor | Blue |
| Age | 1920s |
| Collection | Caucasian Shirvan |
| SKU | 2303L024 |
| Rug Number | ROB1759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful antique Caucasian rug in very good condition considering age. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile; some areas of low pile, as to be expected with age. New fringes added. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























