Antique Bukhara Area Rug, Vintage Afghan Bokhara Bashir Rug, 4x6 Hand-Knotted Oriental Carpet, Red & Black Wool Rug, 4' x 5'9

Antique Bukhara Area Rug, Vintage Afghan Bokhara Bashir Rug, 4x6 Hand-Knotted Oriental Carpet, Red & Black Wool Rug, 4' x 5'9
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red | Black |
| Age | 1920s |
| Collection | Bukhara |
| SKU | 2107L044 |
| Rug Number | BRIM3003-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red | Black |
| Age | 1920s |
| Collection | Bukhara |
| SKU | 2107L044 |
| Rug Number | BRIM3003-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























