Antique Bessarabian Flatweave Kilim Rug 2x3, Sampler Rug 2 x 3 ft, Small Flatweave, Wool Handmade

Antique Bessarabian Flatweave Kilim Rug 2x3, Sampler Rug 2 x 3 ft, Small Flatweave, Wool Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Eastern Europe |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 2' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige, Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | Bessarabian |
| SKU | 2402L134 |
| Rug Number | TS1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Eastern Europe |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 2' 9" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige, Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | Bessarabian |
| SKU | 2402L134 |
| Rug Number | TS1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























