
Antique American Hooked Rug 3 x 4.6, Vintage, Floral
| Construction Technique | Handmade Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | American |
| SKU | 2407L038 |
| Rug Number | VAH2007-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1940s |
| Collection | American |
| SKU | 2407L038 |
| Rug Number | VAH2007-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























