Afghan Rug 4x5, Wool with Silk Highlights, Very Fine Hand Knotted Vintage Oriental Carpet, Herati Pattern, Persian Rug, Bidjar Rug, 400 KPSI

Afghan Rug 4x5, Wool with Silk Highlights, Very Fine Hand Knotted Vintage Oriental Carpet, Herati Pattern, Persian Rug, Bidjar Rug, 400 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2307L065 |
| Rug Number | NIN2759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a knot density of 400 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2307L065 |
| Rug Number | NIN2759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a knot density of 400 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























