
Afghan Rug 3x7, Map of Afghanistan, War Rug, Tribal Rug, Balouch Rug, New, Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2406L058 |
| Rug Number | SAL1256-P2100-HA |
| Condition/Notes | Brand new rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $840.00
-65%$840.00
$294.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2406L058 |
| Rug Number | SAL1256-P2100-HA |
| Condition/Notes | Brand new rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























