Afghan Rug 3x6, Semi Antique Vintage Oriental Carpet, Wool Handmade Red Rug, Tribal Rug, Afghan Beshir Rug

Afghan Rug 3x6, Semi Antique Vintage Oriental Carpet, Wool Handmade Red Rug, Tribal Rug, Afghan Beshir Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2307L082 |
| Rug Number | DEB1759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2307L082 |
| Rug Number | DEB1759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























