Afghan Heriz Runner Rug 2.9 x 12, Vintage Hand Knotted Persian Carpet for Hallway, 12ft Runner, Wool, Cream

Afghan Heriz Runner Rug 2.9 x 12, Vintage Hand Knotted Persian Carpet for Hallway, 12ft Runner, Wool, Cream
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 12' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2308L008 |
| Rug Number | NIN4008-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 2' 9" x 12' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2308L008 |
| Rug Number | NIN4008-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























