9x12 Peshawar Rug Pakistani Oriental Carpet Sky Blue and Red Wool Vintage Master Bedroom Rug Hand-Knotted Living Room Rug Dining Room Rug

9x12 Peshawar Rug Pakistani Oriental Carpet Sky Blue and Red Wool Vintage Master Bedroom Rug Hand-Knotted Living Room Rug Dining Room Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 7" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red, Sky Blue | Tan |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2103L047 |
| Rug Number | CUST3501 |
| Condition/Notes | A beautiful vintage, hand-knotted Chinese rug in great condition. Free of stains/discolorations/odors. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 7" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Red, Sky Blue | Tan |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2103L047 |
| Rug Number | CUST3501 |
| Condition/Notes | A beautiful vintage, hand-knotted Chinese rug in great condition. Free of stains/discolorations/odors. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























