9x12 Flatweave Aubusson Needlepoint Rug, New, Beige, Tan, Green, Handmade, Hand-Knotted Area Rug, French European Carpet, Flowers

9x12 Flatweave Aubusson Needlepoint Rug, New, Beige, Tan, Green, Handmade, Hand-Knotted Area Rug, French European Carpet, Flowers
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Tan, Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2106J009 |
| Rug Number | MA5300-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool flatweave Aubusson/needlepoint rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 11" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Beige | Tan, Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2106J009 |
| Rug Number | MA5300-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new hand-knotted wool flatweave Aubusson/needlepoint rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























