
8x10 Tibetan Rug, Green & Beige Floral Rug, Large Handmade Wool Rug
A Lovely Vintage Handmade Hand Knotted Wool Tibetan Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 10" (94" x 118") |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Olive Green | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 20120027 |
| Rug Number | TS2505JIMR |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug. Good condition used with no wear. no tear and no holes. Nice design and color combination. |
Original: $2,700.00
-65%$2,700.00
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand Knotted Wool Tibetan Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 10" (94" x 118") |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Olive Green | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 20120027 |
| Rug Number | TS2505JIMR |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug. Good condition used with no wear. no tear and no holes. Nice design and color combination. |























