
1 / 12
8.8 x 12 Karastan Tabriz Rug #738 Wool Vintage Discontinued Original 700 Series
A Pretty Vintage Power-Loomed Wool Karastan #738 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan #738 |
| SKU | 2409L067 |
| Rug Number | DAV5359-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$1,260.00
Original: $3,600.00
-65%8.8 x 12 Karastan Tabriz Rug #738 Wool Vintage Discontinued Original 700 Seriesâ
$3,600.00
$1,260.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Power-Loomed Wool Karastan #738 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan #738 |
| SKU | 2409L067 |
| Rug Number | DAV5359-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























