
8.8 x 12 Karastan Rug #788 Ivory Kirman, Wool Vintage Original 700 Series
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ivory Kirman #788 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Blue, Salmon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Ivory Kirman #788 |
| SKU | 2410L022 |
| Rug Number | DAV49510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,500.00
-65%$3,500.00
$1,225.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ivory Kirman #788 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Blue, Salmon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Ivory Kirman #788 |
| SKU | 2410L022 |
| Rug Number | DAV49510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























