
8.8 x 12 Karastan Ivory Sarouk Rug #760, Wool Pile, Vintage, Original 700 Series
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Beige | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #760 |
| SKU | 2410L025 |
| Rug Number | DAV48510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,350.00
-65%$3,350.00
$1,172.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Beige | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #760 |
| SKU | 2410L025 |
| Rug Number | DAV48510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























