
1 / 12
8.8 x 12 Karastan Heriz Rug #726, Vintage Wool Discontinued Carpet, Original 700 Series
A Wonderful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Heriz #726 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Coral Red, Navy Blue, Cream, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Heriz #726 |
| SKU | 2410L023 |
| Rug Number | FB67510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$5,400.00
8.8 x 12 Karastan Heriz Rug #726, Vintage Wool Discontinued Carpet, Original 700 Series—
$5,400.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Heriz #726 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Coral Red, Navy Blue, Cream, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Heriz #726 |
| SKU | 2410L023 |
| Rug Number | FB67510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























