
8.8 x 10.6 Karastan Kirman Rug #788, Wool Vintage Discontinued Floral Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Blue, Pink | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Kirman #788 |
| SKU | 2410L104 |
| Rug Number | VAH46010-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,200.00
-65%$3,200.00
$1,120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Blue, Pink | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Kirman #788 |
| SKU | 2410L104 |
| Rug Number | VAH46010-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























