
1 / 12
6x9 Turkish Oushak Rug, Wool Rug, Hand Knotted
A Beautiful Vintage Handmade Hand Knotted Wool Oushak Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 9' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | Gold |
| Age | 2000s |
| Collection | Oushak |
| SKU | 2105L003 |
| Rug Number | ROB2008JIM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$770.00
Original: $2,200.00
-65%6x9 Turkish Oushak Rug, Wool Rug, Hand Knotted—
$2,200.00
$770.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand Knotted Wool Oushak Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 9' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | Gold |
| Age | 2000s |
| Collection | Oushak |
| SKU | 2105L003 |
| Rug Number | ROB2008JIM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























