6x9 Aubusson Design Nepali Tibetan Rug Black & Tan Hand-Knotted Wool Carpet Soft Plush Pile New Rug Nice

6x9 Aubusson Design Nepali Tibetan Rug Black & Tan Hand-Knotted Wool Carpet Soft Plush Pile New Rug Nice
A Beautiful Vintage (new - unused) Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Design Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 8' 10" |
| Pile Height | 3/4" |
| Color(s) | Black | Tan |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Design |
| SKU | 2103L034 |
| Rug Number | SAL1356-HA |
| Condition/Notes | A beautiful, new (unused) vintage hand-knotted Tibetan/Nepal area rug in great condition. No stains/discolorations/odors. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage (new - unused) Handmade Hand-Knotted Wool Aubusson Design Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 8' 10" |
| Pile Height | 3/4" |
| Color(s) | Black | Tan |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson Design |
| SKU | 2103L034 |
| Rug Number | SAL1356-HA |
| Condition/Notes | A beautiful, new (unused) vintage hand-knotted Tibetan/Nepal area rug in great condition. No stains/discolorations/odors. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























