
5x7 Persian Tribal Design Rug, Wool, Geometric Medallions, Vintage, Power Loomed
| Construction Technique | Power-loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Germany |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Light Red, Ivory, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian Tribal Design |
| SKU | 2410L108 |
| Rug Number | MTM18510-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Germany |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Light Red, Ivory, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian Tribal Design |
| SKU | 2410L108 |
| Rug Number | MTM18510-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























