
5 X 7 Handmade Zagros Wool Rug Snow White Panther Maroon Blue Organic Dyes
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'10" x 6'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Maroon | Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Lion |
| SKU | 2102J062 |
| Rug Number | EV-26 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug with a nice design of Snow White on a Maroon Background. Nice addition to any collection. |
Original: $1,800.00
-65%$1,800.00
$630.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'10" x 6'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Maroon | Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Lion |
| SKU | 2102J062 |
| Rug Number | EV-26 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug with a nice design of Snow White on a Maroon Background. Nice addition to any collection. |























