5.9 x 9 Karastan Rug Red Sarouk Rug #785, 100% Wile Pile Carpet, Original 700 Series, Vintage

5.9 x 9 Karastan Rug Red Sarouk Rug #785, 100% Wile Pile Carpet, Original 700 Series, Vintage
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Beige, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2405L061 |
| Rug Number | FAR4255-EV-F |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Beige, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2405L061 |
| Rug Number | FAR4255-EV-F |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























