
5.9 x 9 Karastan Rug Ispahan #766, Vintage Wool Discontinued Original 700 Series
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ispahan #766 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | MISS |
| Collection | Karastan Ispahan #766 |
| SKU | 2409L007 |
| Rug Number | SHAH4259-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ispahan #766 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | MISS |
| Collection | Karastan Ispahan #766 |
| SKU | 2409L007 |
| Rug Number | SHAH4259-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























