
5.5 X 10 Antique Handmade Wool Tribal Gallery Rug All Over Red Runner Corridor
A Nice Antique Handmade Hand Knotted Wool Traditional Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Oriental |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Ivory |
| Age | 1940s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2102J031 |
| Rug Number | EV-2058 |
| Condition/Notes | Antique Handmade Wool Rug. Medium low pile with some areas with wear, Your chance to own an antique Handmade rug an affordable price, Expect some imperfections and some old repairs. All Organic dyes. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Nice Antique Handmade Hand Knotted Wool Traditional Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Oriental |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 10' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Ivory |
| Age | 1940s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2102J031 |
| Rug Number | EV-2058 |
| Condition/Notes | Antique Handmade Wool Rug. Medium low pile with some areas with wear, Your chance to own an antique Handmade rug an affordable price, Expect some imperfections and some old repairs. All Organic dyes. |























