4x8 Turkish Rug - Turkish Oriental Carpet - Tribal Rug - Talesh Rug - Hand Knotted Wool Area Rug 4' 4" x 7' 6" Bedroom Rug Vintage

4x8 Turkish Rug - Turkish Oriental Carpet - Tribal Rug - Talesh Rug - Hand Knotted Wool Area Rug 4' 4" x 7' 6" Bedroom Rug Vintage
A Charming Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 7' 6" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Reddish-Purple | Red, Beige, Gold, Teal |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2104L0080 |
| Rug Number | YAH1258-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in nice condition. Free of stains/odors/discolorations/tears/etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,500.00
-65%$1,500.00
$525.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Charming Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 4" x 7' 6" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Reddish-Purple | Red, Beige, Gold, Teal |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2104L0080 |
| Rug Number | YAH1258-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in nice condition. Free of stains/odors/discolorations/tears/etc. Good pile. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























