
4x6 Western Kurdistan Kurdish Carpet Senneh Wool Area Rug Veg Dyes Red Blue Nice
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Western Kurdistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 3" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Senneh |
| SKU | 2105L005 |
| Rug Number | ROB1502KHR |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Kurdish seenneh rug in a very good condition. Enhance the beauty of any space with this beautiful rug. A rich pattern of medallions spreads over the body of this rug. The warm colors offset by cooler colors. The velvety length of vibrant red is intricately embellished with curling fronds in navy blue. |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Western Kurdistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 3" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Senneh |
| SKU | 2105L005 |
| Rug Number | ROB1502KHR |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Kurdish seenneh rug in a very good condition. Enhance the beauty of any space with this beautiful rug. A rich pattern of medallions spreads over the body of this rug. The warm colors offset by cooler colors. The velvety length of vibrant red is intricately embellished with curling fronds in navy blue. |























