
4x6 Vintage Handmade Wool Geometric Rug Organic Dyes Blue Red Hand-Knotted Rug
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3'11" x 6' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Blue | Rusted Red |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2102J019 |
| Rug Number | EV-499 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade wool rug in nice condition |
Original: $1,236.00
-65%$1,236.00
$432.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3'11" x 6' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Blue | Rusted Red |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2102J019 |
| Rug Number | EV-499 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade wool rug in nice condition |























