4x6 Tibetan Rug, Modern Abstract Handmade Area Rug, Checkerboard Pattern, Neutral Ivory Gold Tan Colors, Soft Pile, Mid Sized Rug, Nepali

4x6 Tibetan Rug, Modern Abstract Handmade Area Rug, Checkerboard Pattern, Neutral Ivory Gold Tan Colors, Soft Pile, Mid Sized Rug, Nepali
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Tibetan Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor, Ivory, Gold, Tan, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2112L035 |
| Rug Number | ROB758-EV |
| Condition/Notes | A beautiful Tibetan rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Tibetan Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 4' 1" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor, Ivory, Gold, Tan, Gray | |
| Age | 2000s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2112L035 |
| Rug Number | ROB758-EV |
| Condition/Notes | A beautiful Tibetan rug in very good/excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























