
4x6 Karastan Rug Ivory Sarouk #760, Wool Vintage Original 700 Series
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Beige, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #760 |
| SKU | 2409L025 |
| Rug Number | MTM2559-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Beige, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #760 |
| SKU | 2409L025 |
| Rug Number | MTM2559-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























