
4 X 7 Handmade Rug Zagros Quality Wool Pictorial Horses Green Butterfly Colorful
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4' x 7'1" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Green | Brown |
| Age | Vintage |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J058 |
| Rug Number | EV-49 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with design of Horses on a background color. All organic and vegetable based colors. |
Original: $1,800.00
-65%$1,800.00
$630.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4' x 7'1" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Green | Brown |
| Age | Vintage |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J058 |
| Rug Number | EV-49 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with design of Horses on a background color. All organic and vegetable based colors. |























