
4 X 7 Handmade Hand-Knotted Quality Wool Rug Pictorial Horses Veggie Dyes Tribal
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'10" x 6'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J050 |
| Rug Number | EV-9E |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with a beautiful design of Horses. All natural based organic dyes. |
Original: $2,200.00
-65%$2,200.00
$770.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'10" x 6'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Tan | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J050 |
| Rug Number | EV-9E |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with a beautiful design of Horses. All natural based organic dyes. |























