
4 X 7 Handmade Hand-Knotted Quality Wool Rug Horses Zagros Red Mustard Gold New
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'3" x 7'2" |
| Pile Height | 3/8" - 1/2" |
| Color(s) | Red | Mustard Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Gabbeh |
| SKU | 2102J068 |
| Rug Number | EV-24 |
| Condition/Notes | Beautiful Hand Knotted rug with design of two wild horses. |
Original: $1,800.00
-65%$1,800.00
$630.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 4'3" x 7'2" |
| Pile Height | 3/8" - 1/2" |
| Color(s) | Red | Mustard Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Gabbeh |
| SKU | 2102J068 |
| Rug Number | EV-24 |
| Condition/Notes | Beautiful Hand Knotted rug with design of two wild horses. |























