
4 X 6 Handmade Hand-Knotted Quality Wool Rug Zagros Lion Red Ivory Tribal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'7" x 5'5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1960s |
| Collection | Lion |
| SKU | 2102J061 |
| Rug Number | EV-33 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with a nice design of Lion on a Red background. Made of fine Zagros wool. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'7" x 5'5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1960s |
| Collection | Lion |
| SKU | 2102J061 |
| Rug Number | EV-33 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with a nice design of Lion on a Red background. Made of fine Zagros wool. |























