
4 X 6 Handmade Hand-Knotted New Vintage Rug Wool Horses Red Organic Dyes Tribal
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'11" x 6' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Tan / Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J049 |
| Rug Number | EV-23E |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with design of Horses on a red Background. Made out of fine Zagros Mountain Wool. All natural based organic dyes. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'11" x 6' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Tan / Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J049 |
| Rug Number | EV-23E |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with design of Horses on a red Background. Made out of fine Zagros Mountain Wool. All natural based organic dyes. |























