
3x5 Vintage Handmade Wool Rug Tribal Turkoman Balouch Prayer Rug Organic Dyes
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2102J072 |
| Rug Number | 2102J072-HAKIM |
| Condition/Notes | Beautiful Vintage Handmade Wool rug. Nice design and color combination. All Organic dyes. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2102J072 |
| Rug Number | 2102J072-HAKIM |
| Condition/Notes | Beautiful Vintage Handmade Wool rug. Nice design and color combination. All Organic dyes. |























