
3x5 Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouchi Prayer Rug Afghan Rug Red Blue Wow
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Blue | Red, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J008 |
| Rug Number | 2103J008-HAKIM |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade New (unused) Vintage rug. Highly detailed rug with nice color and design combination. |
Original: $395.00
-65%$395.00
$138.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 10" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Blue | Red, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J008 |
| Rug Number | 2103J008-HAKIM |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade New (unused) Vintage rug. Highly detailed rug with nice color and design combination. |























