
3x5 New Vintage Handmade Wool Rug Tribal Balouch Turkoman Prayer Rug Veggie Dyes
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3'2" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Black | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2102J075 |
| Rug Number | 2102J075-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug. Nice design and color combination. All Organic dyes. |
Original: $395.00
-65%$395.00
$138.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3'2" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Black | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2102J075 |
| Rug Number | 2102J075-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug. Nice design and color combination. All Organic dyes. |























